پیش‌گیری و تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس

(ترجمه‌ی مقدمه و جمع‌بندی مقاله)

🎯سر سوزنی پیش‌گیری بهتر از کوهی از درمان است. بنجامین فرانکلین
🎯بگذارید غذای شما، داروی شما باشد و داروی شما، غذایتان. پیاده‌روی، بهترین داروی بشر است. بقراط

مقدمه
🔹ضرب‌المثل خردمندانه‌ی فرانکلین به‌جای خاموش کردن آتش، بر پیش‌گیری از بروز آن تاکید دارد. با این حال دارو به‌جای پیش‌گیریِ بیماری بر خاموشی آن تکیه می‌کند. هنگامی که بقراط (۴۴۰ تا ۳۷۰ سال پیش از میلاد مسیح) ۲۰۸۴ سال پیش گفت که غذا و سبک زندگی تکیه‌گاه‌های اصلی سلامت‌اند، بیماری‌های امروز غیر قابل ادراک بودند. افکار او درباره‌ی صنایع بزرگ داروسازی و صنعت غذایی را تصور کنید. از آنجا که آن‌گونه سبک زندگی که از بیماری‌های مزمن، بیماری‌های قلبی و سرطان پیش‌گیری می‌کند مشابه است، آن چه برای پیش‌گیری از سرطان پانکراس مناسب است به‌همان میزان برای بیماری‌های مزمن و دیگر بیماری‌های بدخیم موثر است. علاوه‌براین، پیامدهای جانبی یک سبک زندگی سالم بسیار لذت‌بخش‌تر و ارزان‌تر از داروها و شیمی‌درمانی است.

 


جمع‌بندی
🔹پیش‌گیری از سرطان می‌تواند بسیار مفید باشد. گذشته از پایین آمدن هزینه‌های مراقبت سلامت، ممکن است از زندگی سالم‌تری بدون سرطان و بیماری‌های مزمن لذت ببریم. پیش‌گیری نیازمند اتخاذ انتخاب‌های سالم و مقدار متعادلی ورزش است. شواهدِ حمایت‌گرِ این موضوع، مشاهده‌ای، بالینی و تا حدی مبتنی بر عقل سلیم است. بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهند که چندین ماده در رژیم غذای گیاهی و کامل، اثرگذاری محافظتی و همچنین اثری مهارکننده روی رشد تومور[های سرطانی] دارند. مبنای درمانِ سرطان پانکراس، عملی به‌جامانده از یک قرن پیش است که به‌ندرت درمانی انجام می‌دهد. جراحان بدون توجه به این اطلاعات، به تلاش برای درمان با برش [و برداشتن تومور] ادامه می‌دهند و انکلوژیست‌ها، ترکیب پایان‌ناپذیری از داروها را دنبال می‌کنند، درحالی‌که بیماران دربرابر پیامدهای ناگزیر غم‌انگیر آن تحلیل رفته و رنج می‌کشند. پیش‌گیری، که هزینه‌ی چندانی در بر ندارد، سزاوار این است که در مرکز توجه قرار بگیرد و پژوهش‌های بیشتری روی آن انجام شود. با توجه به این که بودجه‌ی دائما درحال افزایش مراقبتِ سلامت پایدار نیست، تاکید بر سبک زندگی‌ سالم و مشاهده‌ی آثار آن روی بیماری‌های مزمن و سرطان‌ها برای تعیین کارآمدی آن، نه چندین دهه بلکه [تنها] چند سال طول خواهد کشید.

منبع:

Prevention and Early Detection of Pancreatic Cancer, Cooperman. Avram M. et al. , Surgical Clinics , Volume 98 , Issue 1 , 1 – 12

https://t.me/iranveg/1362