📔معرفی کتابی درباره گیاهخواری و سرمایه‌داری📔

اقتصاد سیاسی حقوق حیوانات
نویسنده: باب تورِس
مترجم: گلناز ملک

هرکس که تابه‌حال دمخور حیوانات بوده خوب می‌داند که آن‌ها مخلوقاتی حساس، باهوش و متفکرند. کسانی که صاحب سگ یا گربه‌ای هستند لازم نمی‌بینند وارد وراجی‌ها و بحث‌های انتزاعی فلسفی درباره‌ی ماهیتِ ذهن بشوند تا بفهمند سگ‌ها و گربه‌ها هم شعور دارند. آن‌ها درکی از محیط اطرافشان دارند، خواسته‌هایی دارند، درد و لذت را حس می‌کنند و هرکدام خلق‌و‌خویی خاص خود دارند. بسیاری از ما این چیزها را درباره‌ی حیواناتی که هر روز با آن‌ها زندگی می‌کنیم می‌دانیم، اما به ذهن بیشترمان خطور نمی‌کند که سایر حیوانات هم قادر به حس و درک همین چیزها هستند.
در سرتاسر این کتاب از شما می‌خواهم تعصبات خود را یک سو نهید و درباره‌ی پرسش‌های «این کتاب» تعمق کنید. من به این نتیجه رسیدم که اگر به اصول و ارزش‌های اخلاقی‌ام اهمیت می‌دهم باید تا آنجا که می‌توانم از مشارکت در اعمال ظلم و ستم به حیوانات کنار بکشم… وقتی دیدم چطور حیوانات به عنوان کالا مورد بهره‌کشی قرار می‌گیرند متوجه شباهت‌های آن با شیوه‌ی بهره‌کشی از انسان‌ها به عنوان نیروی کار شدم.

درباره نویسنده:
باب تورِس دانش‌آموخته‌ی رشته‌های فلسفه و علوم کشاورزی از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و جامعه‌شناسی توسعه از دانشگاه کورنل است. او هم‌اکنون استادیار رشته‌ی جامعه‌شناسی در دانشگاه سنت‌لورنس نیویورک است و تاکنون دو کتاب تألیف کرده است، شیفته وگن: وگن بودن در دنیای غیر وگن ۲۰۰۵، و اقتصاد سیاسی حقوق حیوانات ۲۰۰۷

برگرفته از اینستاگرام نشر مرکز

https://goo.gl/h67c36