حمایتگران عزیز کمیته پزشکان

خبر مهمی برای به اشتراک گذاشتن با شما دارم. بعد از بیش از سه دهه پافشاری کمیته پزشکان برای پزشکی مسئولانه، حالا می‌توانیم اعلام کنیم که روزهای استفاده از سگ‌ها و باقی حیوانات برای آموزش دانشجویان پزشکی، بالاخره به سررسید.

وقتی که در دانشگاه جورج واشنگتن، دانشجوی پزشکی بودم، از شرکت در یک [کلاس] ضروری آزمایشگاه سگ خودداری کردم، و قسم خوردم که [وجود] چنین آزمایشگاه‌هایی را خاتمه دهم. حالا، تنها دو دانشگاه شناخته‌شده‌ای که مقاومت می‌کردند، جان هاپکینز و تنسی، تصمیم گرفته‌اند به استفاده حیوانات در دانشکده‌های پزشکی‌شان خاتمه ببخشند، این امر به این معنی است که تمام دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا در آموزش‌شان کاملا فاقد آزمایشگاه حیوانات هستند. ما در این مبارزه پیروز شدیم.

در سال ۱۹۸۵ هنگامی که کمیته پزشکان را تاسیس کردم، اکثر دانشکده‌های پزشکی، دانشجویانشان را که مشتاقِ فراگیری درمان و التیام [بیماران] بودند، مجبور به کشتن اولین مریضشان می‌کردند. به سگ‌ها داروهای گوناگونی تزریق می‌شد تا واکنش‌های فیزولوژیکی را ببینند یا بدنشان را می‌شکافتند تا دانشجویان روند‌های جزئی جراحی را روی آن‌ها اجرا کنند.

به دو دلیل برای پایان دادن به چنین آزمایشگاه‌هایی به سختی تلاش کردیم: اول اینکه، خشونتِ واضح علیه حیوانات، غیرعادلانه بود. و دوم برای اینکه، دانشجویان پزشکی‌ای که اینچنین تعلیم می‌بینند، به این باور می‌رسند که کشتن حیوانات برای علم و پزشکی تا حدی ضروری است. این [روند] باید متوقف می‌شد.

در بسیاری از دانشکده‌های پزشکی، دانشجویانی که از شرکت کردن در آزمایشگاه‌ها سرباز زده بودند، مجازات و حتی اخراج شده بودند. در دانشگاه یونیفرمد سرویسزِ علوم سلامتی (دانشکده پزشکی ارتش ایالات متحده) دانشجویان ممکن بود به خاطر ممانعت از شرکت در آزمایشگاه‌های حیوانات، به دادگاه نظامی کشیده شوند. ما اغلب مستقیما با دانشجویان پزشکی و دانشکده‌ها، برای مثال دانشجویانِ دانشکده پزشکی هاروارد، برای جایگزین کردن حیوانات کار کردیم. در مواقعی دیگر از قانون بهره گرفتیم مانند زمانی که به یک دانشجوی دانشگاه کلرادو، کمک کردیم که دانشکده‌اش را به خاطر ملزم کردن او برای شرکت در آزمایشگاه حیواناتی، تحت پیگرد قانونی درآورد. در دانشکده‌های دیگر، تجمع و گفتگوهایی با چهره‌ها و سایر پزشکان برگزار کردیم. در طول سال‌ها، همچنان که عمل آزمایش را به انظار عمومی آوردیم، دانشکده‌ها، با امید خاموش کردن انتقادات، سگ‌ها را با حیوانات کم‌تر محبوب جایگزین کردند.

اخیرا، فقط از دو دانشکده پزشکی باخبر بودیم که برای آموزش از حیوانات استفاده می‌کردند، دانشگاه تنسی و دانشگاه جان هاپکینز. ماه پیش، خبرِ مهمی را به اشتراک گذاشتیم که بعد از سال‌ها فشار از سمت ما و انتقادات اخیر قانونگزاران مرینلند، دانشگاه جان‌هاپکینز در نهایت آزمایشگاه حیواناتش را از برنامه‌ی درسی جراحی حذف کرد. حالا آن تصمیم اثرات مکرری داشته است. به شدت به دانشگاه تنسی فشار آوردیم تا تصمیم گرفت قانون را رعایت کند.

باید به وضوح بگویم که این پایان آزمایش حیوانات در دوره‌های آموزشی دانشکده‌های پزشکی است. این اتفاق بزرگی است. اما متاسفانه حیوانات هنوز هم در آموزش‌های پیشرفته‌تر (برای مثال در رشته‌ی دستیاری تخصصیِ جراحی و اورژانس) و حیوانات بی‌شماری در پژوهش علوم پایه استفاده می‌شوند. ما به فعالیت در این حوزه‌ها نیز ادامه می‌دهیم و به‌طور پیوسته، در این مبارزات هم پیروز می‌شویم. اما از هم اکنون، در همه دانشکده‌های پزشکی ایالات متحده آمریکا و کانادا، دانشجویان، بدون حتی داشتن اجازه‌ی آسیب زدن به حیوانات، دکترای پزشکی و دکترای استیوپاتی کسب خواهند کرد.

سپاسگزارم برای تعهدتان به ساخت آینده‌ای مهربان‌تر

 

با احترام

دکتر نیل برنارد

مدیر کمیته پزشکان برای پزشکی مسئولانه

منبع:

http://www.pcrm.org/med_school_victory