(ترجمه نکات مهم، چکیده و نتیجه‌گیری مقاله)

نکات مهم

▪️فشارخون مشکل سلامتی رو به افزایشی است که شیوع آن در طول عمر، درحال گسترش است و هزینه اقتصادی هنگفتی دارد.

▪️شیوع فشارخون با جمعیت و تغذیه تغییر می‌کند.

▪️ آنهایی که از یک رژیم وجترین، و حتی بالاتر از آن، وگان پیروی می‌کنند به طور قابل‌توجهی در مقایسه با غیرگیاهخوارانِ همان جمعیت جغرافیایی و یا فرهنگی، شیوع فشارخون کمتری دارند.

▪️پیروی از یک رژیم وجترین یا وگان می‌تواند درمانی کمکی و یا پیشگیرانه برای فشارخون باشد.

 

چکیده

فشارخون بالا یکی از هزینه‌بر ترین شرایط پزشکی در ایالات متحده آمریکا و در سرتاسر دنیاست که درمان ناکافی دریافت می‌کند. پیامدهای فشارخون بیماری‌ها و مرگ و میرهای مرتبط با آثار بلند مدت آن است که بعضی از آن‌ها شامل سکته مغزی، سکته قلبی،نارسایی کلیوی، نقص عضو، فیبریلاسیون دهلیزی و آنوریسم آئورت می‌شود. باوجود اینکه وسایل و تجهیزات پزشکی لازم برای مداوای فشار خون وجود دارد، برای پیشگیری کار چندانی نمی‌کنیم. در این مرور ما ارتباط بین رژیم‌های گیاهی و غیر گیاهی و شیوع فشارخون را می‌آزماییم.

 

نتیجه‌گیری

از این مرور می‌توانیم نتیجه بگیریم که رژیم‌های گیاهی با فشارخون پایین مرتبط‌اند. پژوهش‌های محدودی بررسی کرده‌اند که کدام نوع رژیم گیاهی، شامل وگان، لاکتو وجترین، اوو وجترین، لاکتو-اوو وجترین، پولوترین [ماکیان‌خواری] و شبه گیاهخواری، بهترین عملکرد را برای کاهش فشار‌خون سیستولیک و دیاستولیک دارد. رژیم ‌های گیاهی، به همراه ورزش، می‌توانند همنشین یا جانشین درمان‌های داروشناختی باشند، و برای بیمارانی که هنوز امراضشان تشخیص داده نشده‌اند و قصد استفاده از دارو برای درمان فشارخون بالایشان را ندارند، مفید است. اگر پزشکان بطور کلی فقط دارو‌های ضدفشارخون تجویز کنند، در این صورت بیماران برای یک روز فشارخون کمتری خواهند داشت. اگر بیماران درباره‌ی راه‌های طبیعی پیشگیری و کاهش فشارخون آموزش داده شوند، در این صورت دیگر امکان این را خواهند داشت که در [کل] زندگی‌شان، به فشارخون کمتری دست پیدا کنند. علاوه بر این، سایر موارد درخور رسیدگی، مانند فعالیت بدنی، سیگار کشیدن، مصرف الکل، وزن، سطح استرس و ساز و کار تعامل با آن، همگی نقش مهمی در فشارخون دارند و بایستی در اولین ویزیت پزشکی، به آن پرداخته شود.

 

منبع:

Tanya M. Garbett, Donald L. Garbett, AnnMarie Wendorf, Vegetarian Diet: A Prescription for High Blood Pressure? A Systematic Review of the Literature, In The Journal for Nurse Practitioners, Volume 12, Issue 7, 2016, Pages 452-458.e6

قابل دسترسی در:

https://doi.org/10.1016/j.nurpra.2016.04.013

ترجمه : علی بنی اسد