«گاوها نیز لحظات “اورکا” دارند و از #آموختن لذت می برند»

در آگوست سال ۲۰۱۰ مقاله ای تحت عنوان “درون ذهن حیوانات” (۱) توسط جفری کلاجر در مجله ی تایم چاپ شد که نگاهی جالب به مهارتهای شناختی حیوانات انداخته است.

کلاجر این موضوع را روشن می کند که #ادراک حیوانات تا چه اندازه در مقابل راههای توجیه ناپذیری که انسان سالهاست با حیوانات رفتار می کند، حساس است، به ویژه حیوانات مزرعه. او تاکید می کند مرزهایی که انسان و غیرانسان را از هم جدا می کند در حال فروپاشی هستند.

کلاجر موضوع همیشگی پایین بودن هوش حیواناتی که در گله هایشان زندگی می کنند را پیش کشیده و تکرار می کند. با این وجود #هوش و ادراک هم تراز یکدیگر قرار نمی گیرند، بنابراین اگر گوزن ها، اسب هاو زرافه ها کم هوش تر از سایر جانورانند، به این معنا نیست که آن ها کمتر رنج می کشند یا درد را با شدت کمتری تجربه می کنند.

مایکل هَوزر رفتارشناس در این مقاله ادعا می کند: ” حیوانات هوشی ابتدایی دارند و بنابراین هرگز لحظه ی “آهان”ی که یک کودک دو ساله از کشفیات خود به دست می آورد را تجربه نخواهند کرد”. اما یک آزمایش (۲) دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۰۴ خط بطلان بر این ادعا می کشد.

این پژوهش نشان می دهد که گوساله های ماده، وقتی مسئله ای را حل می کنند رفتارهای ناشی از هیجان بروز می دهند. در آزمایشی که طی آن گوساله ها برای باز کردن دریچه ای که آن سویش غذا قراره داده شده بود، برای باز کردن دریچه باید بینی خود را به پنلی می فشردند، پس از انجام این کار گوساله ها نشانه های رفتاری هیجان از خود نشان دادند (پریدن، جهیدن و لگد پراندن) و ضربان قلب آنها بالا رفت.

این پژوهش نشان می دهد که #گاوها و شاید بسیاری دیگر از حیوانات می توانند لحظات “اورکا” داشته باشند و از آموختن لذت ببرند.

فشردن یک پنل برای دسترسی به به غذا در زمان حاضر شاید اقدام گاوی شگفت انگیزی به نظرمان نرسد. اما زمانی طولانی از آزمایشهای مشابهی که به همین شکل، هوش میمون ها را سنجیدند نگذشته است. شاید زمان آن باشد که همتایی برای “[۱] the Great Ape Trust” شکل داده شود که روی هوش و آگاهی گاوها تمرکز کند. هر چه باشد، خانواده کلاغان ( انواع کلاغ، زاغ و سارها) در سلسله تحقیقات کلاجر در مورد #هوش جایگاهی بالاتر از گوشتخواران اجتماعی یافته اند و چه کسی فکرش را می کرد که مغز پرندگان چنین توانایی های داشته باشد؟

همچنان که آگاهیمان از احساسات حیوانات ارتقا می یابد، ناچاراً خواهیم دریافت که نیازمند برقراری روابطی جدید با آنها خواهیم شد. قانون گذاران منطقه ی اسپانیایی کاتالونیا به این درک دست یافته اند; از آنجا که در جولای ۲۰۱۰ آرایی مبنی بر منع #گاوبازی صادر کردند[۲]. اگر گاوها می توانستند عنوان اخبار را بخوانند، شاید آن روز بلندتر به هوا می پریدند!

ترجمه فارسی : نرگس شهرآئینی

Jonathan Balcombe Ph.D.
—————————————
https://www.psychologytoday.com/blog/the-inner-lives-animals/201008/it-s-time-magazine-respect-cows

۱٫ http://www.greatapetrust.org
پناهگاه و مرکز تحقیقاتی در دموین ایالت آیووا، که روی ریشه ها و آینده ی هوش، فرهنگ، زبان و … پژوهش می کند.
۲٫ https://www.theguardian.com/world/2010/jul/28/catalonia-vote-on-bullfighting-ban

#هوش_حیوانات #ادراک #احساسات #گاو