(ترجمه چکیده و نتیجه‌گیری مقاله)

چکیده

مردی شصت ساله آنژین [درد قفسه سینه] معمولی داشت و پاسخ تست استرس او هم مثبت بود. او دارودرمانی و آزمایشات تهاجمی را نپذیرفت. در عوض، اتخاذ یک رژیم غذایی گیاهی و کامل را برگزید که در درجه‌ی اول شامل سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، سیب‌زمینی‌ها، لوبیا‌ها، بُنشن و مغزها بود. رژیم‌های گیاهی با بهتر شدنِ لیپیدهای پلاسما، کنترل دیابت، بیماری عروق کرونر و کاهش مرگ و میر ارتباط  داده شده‌اند. اتخاذ این نوعِ درمان به‌وسیله سبک زندگی بایستی میان اولین توصیه‌ها برای بیماران دارای تصلب شرایین باشد.

 

نتیجه‌گیری

یک رژیم غذایی گیاهی و کامل، بدون دارو و درمان تهاجمی، به معکوس ساختن #آنژین کمک کرد. محتاطانه به‌نظر می‌رسد که این نوع از سبک زندگی برای بیمارانِ دارای تصلب شرایین بین اولین توصیه‌ها قرار بگیرد. برای بررسی بیشتر این رویکرد آزمایش‌های تصادفی کنترل‌شده مورد نیاز است.

 

توضیح: این شخص رژیم غذایی پیشین خود را رژیمی «سالم» با مرغِ بدون پوست، ماهی، لبنیات کم‌چرب و مقادیری سبزیجات، میوه‌ها و مغزها توصیف کرده بود. دستاورد تغییر آن به رژیم غذایی گیاهی و کامل، بهبودهایی است که ذکر آن در مقاله آمده است.

 

منبع:

Massera D, Zaman T, Farren GE, Ostfeld RJ. A Whole-Food Plant-Based Diet Reversed Angina without Medications or Procedures. Case Reports in Cardiology. 2015;2015:978906..

قابل دسترسی در:

https://doi.org/10.1155/2015/978906