هات‌داگ، پیتزای پپرونی و دیگر گوشت‌های فرآوری‌شدۀ سرطان‌زا به‌طور رسمی از منوی مدارسِ عمومی شهر نیویورک کنار گذاشته شدند!

شورای شهر نیویورک اخیراً قطعنامهٔ ٢٣٨ را تصویب کرد و از وزارت آموزش [ایالات متحدۀ آمریکا] خواست تا گوشت‌های فرآوری‌شده در مدارس دولتی را حذف کند. اریک آدامز بخش‌دار بروکلین و فرناندو کابرا عضو شورا، این قطعنامه را در سال ٢٠١٨ طرح کردند.

بخش‌دار آدامز که در سال ۲۰۱۶ دیابت نوع ٢ خود را با تبعیّت از رژیمی گیاه‎پایه معکوس [کاملاً درمان] کرده بود گفت: «نمی‌توانیم همچنان فرزندانمان را با موادی تغذیه کنیم که از نظر علمی ثابت شده منجر به افزایش احتمال ابتلا به سرطان در مراحل بعدی زندگی می‌شود».

این قطعنامۀ تحول‌بخش، به گزارش سال ٢٠١۵ سازمان بهداشت جهانی ارجاع داده که در آن گوشت فرآوری شده، از جمله هات‌داگ، پیتزای پپرونی، بِیكن، سوسیس و کالباس برای انسان سرطان‌زا اعلام شده است. مطالعات نشان می‌دهند روزانه فقط یک هات‌داگ یا دو ورق بیکن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان بزرگ‌روده را ١٨ درصد افزایش دهد. در سال‌های اخیر، نرخ سرطانِ بزرگ‌روده در جوانان به‌طور پیوسته درحال افزایش بوده است.

بخش‌دار آدامز افزود:«از روی تجربۀ شخصی خودم که دیابت نوع ٢ داشتم، می‌دانم اینکه مالک سلامتی‌ خودمان باشیم و کنترل آنچه می‌خوریم را در دست داشته باشیم چقدر مهم است.
باید به بچه‌هایمان وعده‌های خوراکیِ مغذی‌ای بدهیم که بدنشان را پرورش دهد و به عملکردِ بهتر آن‌ها از نظر آموزشی و آکادمیک کمک ‌کند. بچه‌ها می‌خواهند سالم و قوی باشند، بنابراین اجازه دهید با دادن وعده‌های خوراکی سالم به آن‌ها کمک کنیم به این هدف برسند.»

با تصویب این قطعنامه، شهر نیویورک همچنان در تهیۀ غذای سالمِ مدارس پیشرو است. درحال‌حاضر این بخش وعده‌های روزانۀ غذای گیاه‌پایه را دراختیار تمام دانش‌آموزان قرار می‌دهد، در دوشنبه‌های بدون گوشت مشارکت می‌کند و چندین مدرسۀ کاملاً وجترین دارد.

 

منبع:
کمیتهٔ پزشکان برای پزشکی مسئولانه

پی‌نوشت:
گوشت‌های فراوری‌شده شامل بِیکِن، ژامبون، هات‌داگ، سوسیس، کالباس، گوشت‌های کنسروی، شور، دودی، خشک‌شده وچرخ‌شدۀ دارای مواد نگهدارنده می‌شود.

فرسته‌های مرتبط:
▫️اخلاقیات چیزی نیست که بخواهید تنها یک روز در هفته به آن پایبند باشید
(https://t.me/iranveg/1572) ▫️گوشتِ کمتر خوردن واقعاً چه معنایی دارد؟
(https://t.me/VEGMedia/113)▫️آیا دوشنبه‌های بدون گوشت اخلاقی‌ست؟
(https://t.me/iranveg/1447)▫️نامه‌ای به رفقای وگنم‌ام
(https://t.me/iranveg/1120)▫️چگونه از دیابت نمیریم

(https://t.me/iranveg/1870)@iranVEG