⚫️ ویتامین ب۱۲ و رژیم های گیاهخواری_هرآنچه باید بدانید
ویتامین ب۱۲ ویتامینی ضروری برای بدن است تا تقسیم سلولی، ساخت و ساز سلول های قرمز خون و حفظ و نگهداری یک سیستم اعصاب سالم را انجام دهد.کمبود، می تواند منجر به کم خونی و آسیب های عصبی شود.
ویتامین ب۱۲ تقریبا تنها در محصولات حیوانی شامل گوشت قرمز،بخش های درونی بدن حیوانات،مرغ و غذاهای دریایی و همچنین در شیر،تخم مرغ و پنیر یافت می شود، که نشات گرفته از فعالیت باکتری موجود در روده ی بزرگ حیوان است.گیاهان عموما حاوی ویتامین ب۱۲ نیستند.
حال آنکه عمده ی موارد کمبود ب۱۲ در عموم جمعیت و به خاطر فقدان فاکتور داخلی که برای جذب ویتامین ب۱۲ الزامی ست،رخ می دهد.فقدان این ویتامین در رژیم غذایی کسانی که پیرو رژیم های مطلقا گیاهی یا گیاهخواری هستند،توجه به این ویتامین را ضروری می سازد.درواقع بیش از نیمی از وگن ها و ۷% وجترین ها در ویتامین ب۱۲ دچار کمبود هستند.

🔴 کمبود
کمبود ویتامین ب۱۲ مسئله ای جدی برای سلامت است و می تواند منجر به کم خونی مگالوبلاستیک،جلوگیری از تقسیم سلولی و اختلالات عصبی شناختی شود.عوامل زیادی هستند که در کمبود ویتامین ب۱۲ دخیل اند.
کمبود در یک شخص شامل:
🔸دریافت ناکافی از راه رژیم غذایی
🔸جذب ناکافی(که ناشی از عوامل مختلف ازجمله فقدان فاکتور داخلی،فقدان اسید معده،فقدان آنزیم های هضم پروتئین،برخی بیماری های خاص و استفاده از برخی داروهاست)
🔸مصرف ناکافی
🔸افزایش تقاضا(برای مثال در بارداری)
🔸افزایش دفع ناشی از اعتیاد به الکل
با این حال در کسانی که رژیم های مطلقا گیاهی یا گیاهخواری دارند، دریافت ناکافی از طریق غذا علت اصلی است.علاوه بر این،سطوح بالایی از فولات می تواند کمبود ب۱۲ را پنهان کند_که برای وجترین ها و وگن هایی که دریافت فولات شان به طور کلی زیاد است درحالی که دریافت ب۱۲ شان کم است، یک دغدغه به شمار می آید.آسیب های عصبی نامحسوس(حتا در غیاب کم خونی) در میان وگن ها شایع تر است چرا که سطح بالای فولات شان تشخیص زودهنگام کمبود ویتامین ب۱۲ را مختل می کند.
کمبود ویتامین ب۱۲ همچنین می تواند منجر به آسیب های اعصاب و اختلالات عصبی-روانی گردد.نشانه های عصبی کمبود ویتامین ب۱۲ شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پا،کاهش حس،مشکلات در راه رفتن،از دست دادن کنترل روده و مثانه،از دست دادن حافظه،دمانس[زوال عقل]،افسردگی،ضعف عمومی و روان پریشی[سایکوز] هستند.
⚠ این نشانه ها اگر زودهنگام تشخیص داده و درمان نشوند می توانند برگشت ناپذیر باشند. ❌
در افراد مسن تر کمبود ویتامین ب۱۲ با اختلال در عملکرد شناختی یا بدتر کردنِ زوال عقلِ از پیش موجود در ارتباط است.دریافت کمِ ب۱۲، فولات و ب۶ همچنین با افزایش هوموسستئین و خطر بیماری های قلبی و زوال عقل ارتباط دارد.
منبع:
https://health.org.au/index.php/latest-health-articles/item/446-vitamin_b12_and_vegetarian_diets.html

ترجمه : آیدین ظریف