🔸بیشتر ما ارتباطی بین وگن شدن و رنج انسان‌ها‌ نمی‌یابیم. اصلاً چرا باید چنین کاری کنیم تا وقتی‌که میلیاردها حیوانِ پرورشی هر روز در سراسر جهان درحال رنج کشیدن‌اند؟

البته که تمرکز اصلی ما به عنوان وگن و فعال حقوق حیوانات، مبارزه برای حیوانات است. اما باید به خاطر داشته باشیم که زجر انسان‌ها هم جزئی اصلی از سیستم پرورش حیوانات است.

اگر شما هم با شنیدن این دلیل رایج برای مخالفت با وگن شدن که «من بیشتر به انسان‌ها اهمیت می‌دم تا به حیوانات» به ستوه آمده‌اید، بعضی از استدلال‌های زیر می‌توانند در بحث‌های بعدی‌تان مفید باشند.

🔸خب، چرا وگنیسم یک مسئلۀ حقوق بشری است؟

🔺اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) در کشتارگاه‌ها

کار در کشتارگاه‌ها با اختلالات متنوعی مرتبط دانسته شده است، از جمله اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و PITS*¹ که کمتر شناخته شده، همچنین با وقوع بیشتر خشونت خانگی، سوء‌مصرف الکل و مواد مخدر همراه بوده است. ماهیتِ آسیب‌زا و اغلب خطرناک این کار باعث می‌شود که پر کردنِ پٌست‌های کشتارگاه‌ها سخت باشد. به همین دلیل کشتارگاه‌ها اغلب آسیب‌پذیرترین افراد جامعه را استخدام می‌کنند. در انگلستان ۶۹% نیروی شغلیِ فرآوری گوشت، مهاجران اروپایی‌اند. پژوهشی توسط سازمان غیردولتی ِ GLA هشدار داد که گروه‌های جنایتکار، افراد خارجی را برای کار در صف کشتار سلاخ‌خانه‌های انگلستان قاچاق می‌کردند.

🔺مقاومت آنتی‌بیوتیکی

استفاده از آنتی‌بیوتیک در پرورش حیوانات تهدیدی بالقوه فاجعه‌آمیز برای سلامت عمومی به‌شمارمی‌آید (https://t.me/iranveg/1478). دامداری‌های صنعتی مکانی برای رشدِ بیماری‌ها بوده و به همین علت شدیداً متکی به آنتی‌بیوتیک‌اند. متأسفانه، آنتی‌بیوتیک‌ها همچنین به فراوانی به عنوان تقویت‌کنندۀ رشد برای «افزایش بهره‌وری» در صنعت گوشت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال در آمریکا، ۷۰% از آنتی‌بیوتیک‌هایی که از نظر پزشکی برای انسان‌ها حائز اهمیت‌اند، برای مصارف دام‌های پرورشی فروخته می‌شوند.

این سوءمصرفِ غیرضروری آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است معناهای نهفتۀ گسترده‌ای برای مردم سراسر جهان داشته باشد. لرد جیم اٌنِیل در گزارش دلهره‌آورش به سال ۲۰۱۶ (https://www.viva.org.uk/blog/superbug-threat-ticking-time-bomb) پیش‌بینی کرد که «تا سال ۲۰۵۰، ممکن است سالانه ۱۰ میلیون نفر از عفونت‌های ناشی از حشرات مقاوم به آنتی‌بیوتیک بمیرند». دنیایی را تصور کنید که در آن چیزی جزئی مثل زخمی روی انگشت، می‌تواند باعث مرگتان شود!

🔺تقاصی که فقیرترین مردم جهان باید پس بدهند

اکنون دیگر همه‌مان از اثرات ویرانگر دامپروری روی سیاره‌ و آینده‌مان آگاهیم. اما آنچه اغلب نادیده گرفته می‌شود، این است که چگونه الگوهای تغذیۀ افراطی در «غرب»، فقیرترین جوامع جهان را همین حالا تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. خب چگونه خوردن یک برگر گوشتِ گاو (https://t.me/iranveg/1829) در بریتانیا، خانواده‌ای را در فیلیپین تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؟

بیایید ابتدا به این واقعیت توجه کنیم که ۱ نفر از هر ۹ نفر در جهان، گرفتار سوءتغذیه‌ است. اما همچنان ما یک‌سوم غلاتِ تولیدی‌مان را به خورد حیوانات پرورشی می‌دهیم (https://t.me/iranveg/1825). با خلاص شدن از این واسطه، حیواناتِ پرورشی، و تخصیص مستقیم این محصولات به مردم، می‌توانیم ۴ میلیارد نفر دیگر را نیز سیر کنیم (https://t.me/VEGReferences/137)!

تأثیر تغییرات اقلیمی (https://t.me/iranveg/1832) هم‌اکنون نیز در برخی از فقیرترین کشورهای جهان قابل‌مشاهده است. در سال‌های اخیر هندوستان و بنگلادش شاهد طوفان‌های شدیدی بوده‌اند، درحالیکه خشکسالی شدیدی هم‌اکنون بیشتر قسمت‌های آفریقای زیرصحرایی، آسیا و… را تحت‌تأثیر می‌دهد.

۲ میلیارد نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که درگیر تنش آبی‌اند، با این ‌حال تولید دام مسئول مصرف ۷۰% آب شیرین جهان است (https://t.me/VEGReferences/167). این در کنار ۱۸% انتشار جهانی کربن است که توسط صنعت دامپروری تولید می‌شود (https://t.me/iranveg/1856). همۀ این‌ها برای محصولاتی است که نه تنها برای سلامتی به آن‌ها نیازی نداریم، بلکه درواقع برایمان مضر هم هستند!

🔺سلامت شما

اما بالاخره موضوعی به همان میزان حیاتی این است که مصرف محصولات حیوانی با لیستی بلند بالا از مشکلات سلامتی و بیماری‌های مزمن قویاً مرتبط دانسته شده است. گوشت‌های فراوری شده*² توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) جزو مواد سرطانزای درجه یک طبقه‌بندی شده‌اند، ضمن ‌اینکه مصرف لبنیات (https://t.me/iranveg/1886) با افزایش ریسک سرطان پروستات، سرطان پستان (https://t.me/nutritionfactsfarsi/27) و بیماری‌های قلبی (https://t.me/VEGReferences/185) مرتبط دانسته شده است.

کاملاً روشن است که اثرات منفی دامپروری فقط خودِ حیوانات را تحت‌تأثیر قرار نمی‌دهند. پتانسیل این اثرات منفی برای تأثیرگذاشتن بر همۀ ما، تا حدی زیاد است که دیگر نمی‌شود منکر آن بود.

پی‌نوشت‌های مجموعۀ وگ:

*¹ پی‌آی‌تی‌اِس (PITS) نوعی علائم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) است که در آن فرد نقش قربانی یا نجات‌دهنده در سانحه را ایفا نمی‌کند، بلکه نقشی فعال در ایجاد آسیب دارد. افرادی که از PITS رنج می‌برند، ممکن است سرباز، مأمور اعدام یا پلیس‌ باشند، نقش‌هایی که در آن‌ها ایجاد آسیب از جمله قتل، از نظر اجتماعی مورد قبول یا حتی مورد انتظار از آن‌هاست.

*² مثال‌هایی از گوشت‌های فراوری شده:
بِیکِن، ژامبون، هات‌داگ، سوسیس، کالباس، گوشت‌های کنسروی، شور، دودی، خشک‌شده وچرخ‌شدۀ دارای مواد نگهدارنده

🔹مطالب مرتبط:
▫️حقوق بشر و حقوق حیوانات: دو روی یک سکه (https://t.me/iranveg/1131)
▫️یعنی همه‌ی مشکلات دیگر حل شده که شما نگران حیواناتید؟! (https://t.me/iranveg/1131)
▫️چرا برای خودمان غذا تهیه نکنیم؟ (https://t.me/iranveg/1825)
▫️مقاومت آنتی‌بیوتیکی و رژیم غذایی (https://t.me/iranveg/1763)
▫️چرا وگن شدن یکی از تأثیرگذارترین راه‌ها برای مقابله با تغییر اقلیم است؟ (https://t.me/iranveg/1778)
▫️اگر آمریکا وگن می‌شد، جمعیتی ۳۲۷ میلیونی غذای کافی برای خوردن داشتند، آن هم دو بار (https://t.me/iranveg/1741)
▫️با گیاهخوار شدن می‌توان انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا دو-سوم کاهش داده و جان میلیون‌ها نفر را نجات داد (https://t.me/iranveg/1740)

منبع:

Veganism Is a Human Rights Issue – Here’s Why (https://www.viva.org.uk/blog/veganism-human-rights-issue)