🔸 فکر می کنید شیر گاو برای سلامت انسان ضروری است؟ هیچ چیزی در شیر گاو وجود ندارد که ما نتوانیم از منابع سالم تر و انسانی تر مثل شیرهای گیاهی دریافت کنیم.

🔸 مدت های مدید است که تصوری اشتباه وجود دارد مبنی بر اینکه ما به شیر لبنی برای سلامتی و کلسیم [آن] برای استخوان های قوی نیاز داریم. با این حال، تحقیقاتِ بیست سال گذشته عکس این را نشان می دهند : نرخ شکستگی استخوانِ ناشی از پوکی استخوان در میان کشورهایی که بیشترین مصرف لبنیات،کلسیم و پروتئین حیوانی را دارند بیشتر است. در حال حاضر شواهد گسترده ای وجود دارد که مصرف شیر یا محصولات لبنی احتمالاً به خطر چندین بیماری مزمن مانند سرطان پروستات و تخمدان،بیماری های خود-ایمن و برخی ناراحتی های دوران کودکی منجر می شود.

🔸 همچنین تصوری اشتباه وجود دارد که شیر بهترین یا تنها منبع کلسیم است، در حالی که [کلسیم] در بسیاری از سبزیجات پهن برگ سبز ، بادام و توفو به مقدار فراوان یافت می شود و همگی آن ها دارای میزان جذب بالا بدون خطرات [شیر] برای سلامتی هستند.

🔸 مقایسه ی شیر گاو و شیرهای گیاهی وقتی صحبت از چربی های اشباع، کالری و ارزش غذایی است بسیار جالب توجه می شود. برای مثال یک شیرسویای غنی شده ی عادی که برای کافه ها تولید شده را در نظر بگیرید که دارای ۴۴ کالری ست و در هر ۱۰۰میلی لیتر تقریبا هیچ چربی اشباعی ندارد، با همان مقدار پروتئین،کلسیم،ویتامین های B12  D ، E و ریبوفلاوین که شیر گاو دارد.این را با همان مقدار شیر کامل گاو مقایسه کنید که دارای کالری بیشتر (۶۶کیلوکالری) است و به طور قابل توجهی چربی اشباع بیشتری(۳ گرم در هر ۱۰۰میلی لیتر)دارد.

#روزجهانی_شیرگیاهی 🥛🌱

 

منبع:http://www.worldplantmilkday.com/about

ترجمه : آیدین ظریف