از آنجا که ویروس کرونا، جوامع سرتاسر دنیا را تحت تأثیر قرار داده است، بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که آیا اقداماتی را می‌توان برای حفظ سلامتی در پیش گرفت. تدابیر پیشگیرانۀ روزانه مانند شستشوی دست، اجتناب از تماس با افراد بیمار و رعایت بهداشت، در کاهش ریسک [ابتلا به بیماری‌های ناشی از] ویروس‌ها و باکتری‌ها و سایر میکروب‌های بیماری‌زا مؤثر است.

اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد رژیم غذایی سالم و رفتارهای سبک زندگی نیز می‌تواند به تقویت قوای دفاعی طبیعی بدن، کمک کند:

رژیم غذایی

رعایت رژیم غذایی گیاهیِ کم‌چربی می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند. سیستم ایمنی، متکی به سلول‌های سفید است که پادتن‌هایی را برای مبارزه با باکتری‌ها و ویروس‌ها و سایر مهاجمان، تولید می‌کنند. معلوم شده است که گیاه‌خواران، به سبب دریافت ویتامین‌های بیشتر و چربیِ کمتر، سلول‌های سفید کارآمدتری در مقایسه با غیرِگیاه‌خواران دارند [۱].

رژیم غذایی کم‌چربی نیز ممکن است محافظت‌کننده باشد. پژوهش‌ها نشان داده است که محدود کردن چربی غذایی، به تقویت قوای ایمنی، کمک می‌کند. همچنین، تحقیقات نشان می‌دهد که روغن، ممکن است عملکرد سلول‌های سفید را تخریب کند و رژیم‌های غذایی پرچرب ممکن است تجمع میکروب‌های معده را که به ایمنی کمک می‌کند، تغییر دهد. [۲][۳].

حفظ وزن مناسب نیز می‌تواند برای سیستم ایمنی، منفعت داشته باشد. چاقی، با افزایش ریسک آنفلوانزا و سایر عفونت‌ها مانند ذات‌الریه، مرتبط بوده است [۴]. رژیم‌های غذایی گیاهی برای کاهش وزن، اثربخش است؛ زیرا سرشار از فیبر است که بدون افزودن کالری‌های اضافی، به احساس سیربودن، کمک می‌کند. فیبر، شاخص تودۀ بدنی (BMI) را نیز کاهش می‌دهد که با بهبود ایمنی، ارتباط دارد [۵]. همچنین، نشان داده شده است که رژیم غذایی گیاهی، نشانگر‌های زیستی التهابی را کاهش می‌دهد. [۶]

ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها

مطالعات نشان داده است که میوه‌ها و سبزیجات، مواد مغذی مانند بتاکاروتن، ویتامین ث و ویتامین ای را تأمین می‌کنند که می‌توانند عملکرد ایمنی را افزایش دهند. چون بسیاری از سبزیجات و میوه‌ها و سایر غذاهای گیاهی، سرشار از آنتی‌اکسیدان نیز هستند، به کاهش تنش اکسیدکننده، کمک می‌کنند. [۷]

بتاکاروتن: بتاکاروتن، آنتی‌اکسیدان قدرتمندی است که می‌تواند التهاب را کاهش و عملکرد ایمنی را با افزایش سلول‌هایی که در بدن، با بیماری‌ها مبارزه می‌کنند، تقویت کند. منابع عالی آن، عبارت‌انداز سیب‌زمینی شیرین، هویج و سبزیجات دارای برگ سبز.

ویتامین‌های ث و ای: ویتامین‌های ث و ای، آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که به تخریب رادیکال‌های آزاد و پشتیبانی از واکنش ایمنی طبیعی بدن، کمک می‌کنند. منابع ویتامین ث شامل فلفل [دلمه‌ای] قرمز، پرتقال، توت‌فرنگی، [کلم] بروکلی، انبه، لیمو و سایر میوه‌ها و سبزیجات است. منابع ویتامین ای نیز شامل آجیل‌ها، مغزها، اسفناج و بروکلی است.

روی: روی، ماده‌ای معدنی است که می‌تواند به تقویت سلول‌های سفید، که وظیفه آن‌ها دفاع در برابرِ مهاجمان است، کمک کند. منابع آن عبارت است از آجیل‌ها، تخم کدو، کنجد، لوبیا و عدس.

خواب

بدن ما برای استراحت و تجدید قوا، به خواب نیاز دارد. بدون خواب کافی، ریسک بُروز مشکلات جدی تندرستی، مانند بیماری‌های قلبی، آلزایمر و چاقی افزایش می‌یابد. خواب ناکافی، با تضعیف عملکرد ایمنی نیز مرتبط بوده است. در یک تحقیق، معلوم شد کسانی که کمتر از ۵ ساعت در شب می‌خوابند، نسبت به کسانی که بیشتر می‌خوابند، احتمال بیشتری دارد که اخیراً به سرماخوردگی، مبتلا شده باشند.

به‌آسانی خوابتان نمی‌برد؟ افزودن میوه‌ها، سبزیجات، غلات و حبوباتِ پُرخاصیت را به رژیم غذایی خود، امتحان کنید. در یک پژوهش، معلوم شد که رژیم غذایی سرشار از فیبر و حاوی مقادیر اندکِ چربی اشباع‌شده، می‌تواند منجر به خواب عمیق‌تر و سلامت‌بخش‌تری شود. درباره اینکه رژیم غذایی گیاهی چگونه می‌تواند باعث خواب بهتر شود، در اینجا بخوانید.

(برای مشاهدۀ لیست کامل رفرنس‌ها به منبع مراجعه کنید.)

منبع:

PCRM