مایلی سایرس این سبک زندگی را برگزیده است، اسکات جورک، دونده دوی فراماراتون، این سبک زندگی را برگزیده است، و همینطور استیوی واندر [اسطوره موسیقی] و آلیشیا سیلوراستون [بازیگر]. افرادی از تمامی زمینه ها، تمامی حرفه ها و تمامی سنین در چند سال گذشته به وگانیسم روی آورده اند. این گونه به نظر می رسد که جهان از خواب غفلت بیدار شده و به امکان طاق زدن بیماری های مرگبار با شفقت و طول عمر می اندیشد.

چند سال قبل، نشریه USA Today گزارش داد که تقریباً ۵۰ درصد آمریکایی ها در حال تلاش برای کاهش دادن میزان گوشت مصرفیشان هستند، و در همین حال، یک پنجمِ دانش آموزان این کشور وجترین، وگان یا در حال تلاش برای مصرف کمتر گوشت هستند. این یقیناً موضوعیست که این روزها در حال گسترش پیدا کردن است- و به نظر می رسد که دلایل خوبی هم پشت آن قرار دارد. اما چرا شما باید وگان بشوید؟

رژیم تغذیه ما، یکی از تاثیرگذارترین بخش های زندگی ما است. رژیم تغذیه ما مشخص می کند که آیا ما به بیماری های معیّنی مبتلا خواهیم شد یا خیر؛ بیماری هایی که کسب و کارهای مختلف از آن ها برای پول کندن از ما استفاده می کنند، و بنابراین این رژیم تغذیه به مثابه بیانیه ای از سوی ماست که نشان می دهد ما تا چه میزان آگاه هستیم. به بیان ساده، ما مصرف کنندگان در هنگام رای دادن با پولمان دارای قدرت فوق العاده ای هستیم- ما می توانیم کل صنایع را از چرخه کسب و کار خارج کنیم. با این وجود، این مساله ورای جنبه مالی آن است.

 

“آیا می دانستید در هر روز؛ ۱۰۰۰ گالن آب، ۲۰/۴ کیلوگرم غلات، ۲٫۸ متر مربع از زمین های جنگلی، معادل ۹ کیلوگرم گاز کربن دی اکسید و همینطور جان یک حیوان از سوی شخصی با رژیم تغذیه وگان نجات پیدا می کند؟”

احتمالاً درباره برخی مبحث ها که رای به خوب بودن رژیم وگان یا گیاهی-محور می دهند، چیزهایی شنیده اید. افراد مختلف به دلیل های مختلفی نیاز دارند تا تشویق شده و شروع به ایجاد برخی تغییرات در این زمینه نمایند.

فرقی نمی کند که شما همین حالا هم راه خود را به سوی داشتن رژیم گیاهی-محور وگان آغاز کرده اید یا صرفا در حال سبک و سنگین کردن این ایده هستید. در اینجا، ۱۴ دلیل برای روی آوردن به رژیم تغذیه گیاهی محور وگان به شما ارائه می شود:

 

۱- کاهش ریسک ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع ۲

 

هر دو مورد ذکر شده در بین شایع ترین بیماری های کشنده در دنیای غربی به شمار می روند. و هر دوی آن ها کاملاً به وسیله انسان ساخته شده اند! هیچکسی در این عصر (حداقل هیچ کسی با نعمت داشتن دسترسی به اینترنت) لازم نیست به هیچ یک از این دو بیماری مبتلا شود. ترسناک ترین بخش ماجرا اینجاست: ساخته شدن پلاک (خونی) در شریان های ما، اغلب اوقات در سنین بسیار کم رخ می دهد (حدود ۱۰ سالگی).

دکتر کالدول اسلستین قادر بوده است که حتی موارد بسیار بد بیماری های قلبی-عروقی را با ارائه رژیم تغذیه کم چرب وگان به بیمارانش، درمان کرده و زندگی های بی شماری را نجات دهد. این حقیقت که محصولات حیوانی سرشار از چربی اشباع و کلسترول از عوامل اصلی ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت هستند، به طور گسترده ای مورد اذعان قرار گرفته است؛ حتی از سوی سازمان های مرجع در زمینه سلامت. همان رژیمی که شریان های ما را بهبود می بخشد، قادر است دیابت نوع ۲ را بهبود داده و حتی به کلی درمان کند.

دلیل دوم ⏬

▪️درمان یا مقابله با دیگر عارضه‌های سلامتی کنونی

سلامتی ارزشمندترین دارایی ما در زندگی است. هر فرصتی برای کاهش خطرِ ابتلا به بیماری و تقویت سازوکار‌های درمانیِ بدن باید جدی گرفته شود. بسیاری از جنبه‌های سلامتیِ ما در دست خودمان است! امروزه، تعداد بیشتر و بیشتری از سازمان‌های مطرح بهداشتی تصریح می‌کنند که رژیم غذایی وگانِ به‌خوبی برنامه‌ریزی شده، در تمام مراحل زندگی، سالم است؛ و حتی چنین سبکی مطلوب می‌باشد زیرا وگان‌ها میزان سرطان، فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت، سکته مغزی و حتی آلزایمر پایین‌تری دارند.

رژیم غذایی گیاهی، در مقابله با این بیماری‌ها، اغلب حتی مؤثرتر از دارو و جراحی است! سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشته که گوشت فرآوری‌شده سرطان‌زا است و احتمالاً گوشت قرمز نیز همینطور باشد، از طرفی پژوهش چین ارتباط بین کازئین (پروتئین شیر) و سرطان را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد همه‌ی این‌ها به یک مسیر اشاره دارند.

دلیل سوم ⏬

▪️لاغر شدن و لاغر ماندنِ بدون زحمت

وگان‌ها تنها گروهی از افراد هستند که به‌طورمیانگین BMI نرمال و سالمی دارند؛ هر چقدر افراد محصولات حیوانی بیشتری بخورند، BMI بالاتری خواهند داشت. برای این موضوع دو دلیل وجود دارد! نخست، این واقعیت که محصولات حیوانی عاری از هرگونه کربوهیدرات بوده و در عوض چربی بالاتری دارند. چربیِ رژیم غذایی دارای کالری بیشتری است و بسیار آسانتر از کالری‌های با منشأ کربوهیدرات تبدیل به چربی بدن می‌شود.

همچنین تراکم کالری کل در محصولات حیوانی، افراد را به پرخوری سوق می‌دهد، در حالیکه ما می‌توانیم بشقابمان را با سیب‌زمینی و سبزیجات پر کنیم و لاغر بمانیم. هورمون‌های محرک رشد نیز به طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می‌شوند که به‌هیچ‌وجه مفید نیستند. بنابراین اگر می‌خواهید از گرسنگی کشیدن و شمارش کالری خلاص شوید، به گیاهان روی بیاورید!

دلیل چهارم⏬

▪️نشان‌دادن مهربانی و شفقت به موجودات حس‌مند

با وجود اینکه برای بعضی افراد استدلال اخلاقی [وگان‌ها] به اندازه‌ی سایر استدلالات مهم نیست، مهربان بودن هرگز آسیب زننده نخواهد بود. نجات دادنِ زندگی دیگران همیشه کار درستی است، خصوصا اگر کاملا بی‌گناه هم باشند.

متاسفانه به وسیله‌ی صنعت گوشت و لبنیات، کمپین عظیمی برای تطهیر اعمالشان و به منظور فریب وجدان ما آغاز شده است.

در کارتون‌ها و [تصویر روی] بسته‌بندی‌ها حیوانات شادی نشان داده می‌شوند، درحالیکه واقعیت بسیار شیطانی‌تر از این حرف‌هاست. به‌واقع هیچ چیز مهربانانه‌ای درمورد دامپروری یا گرفتن جان موجودی دیگر وجود ندارد.

این امر فقط برای محصولات گوشتی صادق نیست، چراکه صنایع لبنیات و تخم‌مرغ هم به همان اندازه در دامپروری دست دارند.

گاوهای شیری را مکرراً آبستن می‌کنند، گوساله‌هایشان در مدت کوتاهی پس از تولد از آنها گرفته شده و سریعا کشته می‌شوند، شیرشان را می‌دزدند و تنها بعد از گذشت چندسال از یک همبرگر سر در می‌آورند.

احتمالا راجع‌به جوجه‌ها شنیده‌اید که چطور زنده زنده چرخ یا با گاز خفه می‌شوند، البته اگر انگار که اشیائی بی‌جان‌اند، در سطل زباله‌های بزرگ روی همدیگر دور انداخته نشوند.

دلیل پنجم ⏬

▪️منابع و گرسنگی جهانی

البته ما فقط به حیوانات مزرعه فکر نمي كنيم. انسان‌ها در سراسر جهان، به دلیل تقاضای فراوان برای محصولات حیوانی، رنج می‌برند.
چطور؟
امروزه، ما غذای کافی برای تغذیه ۱۰ میلیارد نفر داریم، درحالی‌که تنها ۷ میلیارد نفر در این دنیا هستند. اما از قرار معلوم ۵۰ درصدِ غلات در سراسر جهان توسط حیوانات در صنعت [دامپروری] خورده می‌شود… درحالی‌که ۸۲ درصد از کودکان در کنار دام‌ها گرسنه می‌مانند. گوشتی که در این مناطق تولید می‌شود، به‌عنوان خوراک برای جهان اول ارسال می‌شود.

حدود ۷۰ درصد از غلات روییده در ایالات متحده به دام خورانده می‌شوند؛ این غلات برای تغذیه ۸۰۰ میلیون نفر کافی است. در عین حال، مقادير قابل توجهي آب برای تولید محصولات حیوانی استفاده می‌شود. با وگان بودن، سالانه به میزان ۷۲۴٫۹۲۵ گالن [معادل ۲٫۷۴۴٫۱۴۰ لیتر آب] به ازای هر نفر صرفه‌جویی می‌شود. فکر کنید که این تغییر چقدر برای همه سودمند است!

دلیل ششم ⏬

▪️محصولات حیوانی آلوده هستند

هر زمان که غذای حاوی گوشت، تخم مرغ یا محصولات لبنی می‌خورید، در حالِ خوردنِ باکتری‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، هورمون‌ها، دی‌اکسین‌ها و تعدادی از سموم شناخته‌شده‌ی دیگر هستید که می‌توانند باعث مشکلاتِ جدیِ سلامتی در انسان شوند. درصد بسیار بالایی از گوشت هر ساله در ایالات متحده آمریکا با باکتری‌های ای‌کولای، کامپیلوباکتر، لیستریا و دیگر باکتری‌های خطرناکی که در لوله‌ی گوارشی، گوشت و مدفوع حیوانات زندگی می‌کنند، آلوده می‌شود.

این باکتری‌ها می‌توانند مسمومیت غذایی ایجاد کنند که از ۷۵میلیون در سال، ۵هزار موردِ آن منجر به مرگ می‌شود. وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا گزارش می‌دهد که ۷۰٪ [از این مسمومیت‌ها] ناشی از گوشتِ آلوده‌ی حیوانات است. استفاده‌ی نامناسب از داروها در دامپروری‌های صنعتی موجب تحریک گونه‌های جدیدی از ابَرباکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک می‌شود. اما این تنها خطرِ حیوانات آنتی‌بیوتیک خورانده شده‌ای که برای گوشتشان پرورش‌یافته‌اند، نیست. رکسارسون، آنتی‌بیوتیکی که معمولا در دامپروری صنعتی استفاده می‌شود، حاوی مقدار قابل توجهی از سرطان‌زاترین نوعِ آرسنیک است.

دلیل هفتم ⏬

▪️ما به محصولات حیوانی نیازی نداریم

کشتن حیوانات اهلیِ مزارع غیر ضروری است و بنابراین اقدامی ظالمانه است. ما این کار را فقط برای لذت و به‌واسطه آداب و رسوم انجام می‌دهیم. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه انسان‌ها باید گوشت، لبنیات و تخم‌مرغ بخورند تا سالم و سلامت باشند، وجود ندارد. قضیه کاملا برعکس است. این رفتاری آموخته شده است، ما آموزش دیده‌ایم که کدام حیوانات خوردنی هستند؛ چیزی که نیاز نیست به یک گوشتخوار واقعی مانند شیر یا خرس نشان دهید. این حیوانات در مورد خوراکشان مشکل‌پسند نیستند و رفتار و غرایز بسیار متفاوتی از ما به عنوان انسان دارند.

بیایید فراموش نکنیم كه ما گوساله‌هایی نیستیم كه به شیر مادرشان نیاز دارند و پس از اولین سالهای عمرمان نیازی به ادامه خوردن ترشحات موجود دیگری غیر از شیر مادر خودمان نداریم. نیازی به گفتن نیست که حیوانات نمی‌خواهند بمیرند، زندگی را دوست دارند و قدر می‌دانند. متأسفانه ما آنها را فقط به عنوان حیوانات پرورش‌یافته و یک جمعیت بی‌هویت می‌بینیم؛ بدون فکر به اینکه آن‌ها – درست مانند گربه‌ها و سگ‌ها – افرادی با شخصیت‌ها و احساساتِ منحصر به فرداند. هنگامی که ما این ارتباط را درک کنیم و گام‌های لازم را برداریم، در نهایت می‌توانیم اقدامات‌مان را با اخلاقیات‌مان هماهنگ کنیم.

دلیل هشتم ⏬

▪️حفظ محیط‌زیست و پایان دادن به تغییرات اقلیمی

در حدود ۱۸ تا ۵۱ درصدِ (بسته به محاسبه و منبع) آلاینده‌های انسانی ناشی از صنعت گوشت است، که دامپروری‌های صنعتی را به لحاظ تولید گازهای گلخانه‌ای در جایگاه بالاتری از [صنعت] حمل‌ونقل قرار می‌دهد. علاوه بر این، حدود ۴۰ کالریِ انرژی سوخت فسیلی برای ایجاد هر کالری از گوشت گاوِ مراکز متمرکز صنعتی در ایالات متحده مصرف می‌شود (در مقایسه با ۲٫۲ کالری انرژی مورد نیاز برای تولید پروتئین‌های گیاهی).

یک پوند گوشت همبرگر معادل ۷۵ کیلوگرم CO2، در حدود ۳ هفته استفاده از خودروی شخصی (با میانگین انتشار ۳ کیلوگرم گاز دی اکسید کربن در روز)، است. و حیوانات وحشی نیز باید از عواقب آن رنج ببرند؛ انقراض جمعی فعلیِ گونه‌ها ۸۶ درصد از همه پستانداران، ۸۸ درصد از دوزیستان و ۸۶ درصد از همه پرندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیاری از آنها در آینده نزدیک با خطر بالای انقراض مواجه هستند. بسیار محتمل است كه تا سال ۲۰۴۸ اقیانوس‌های بدون ماهی را شاهد باشیم.

دلیل نهم⏬

▪️امتحان کردن غذاهای شگفت‌انگیز جدید

آیا تا به حال یک کاسه بودا نوش جان کرده‌اید؟ سالاد کینوای خوشمزه و یا همبرگر لوبیای سیاه چطور؟ بیش از ۲۰۰۰۰ گونه از گیاهان خوراکی در جهان وجود دارد که بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ مورد از آنها کشت شده‌اند. شما احتمالا هنوز حتی نیمی از آنها را هم امتحان نکرده اید! یافتن دستورالعمل‌های خوشمزه جدید، علایق و حس چشایی شما را گسترش می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد تا غذاهای خوشمزه و سالمی که فکرش را نمی‌کردید، بیابید.

شما در این موقعیت اصلا مجبور نیستید مزه‌ها را کاهش دهید: سرآشپزهای وگان، با پنیر غیر لبنی، برنده جایزه دهمین [مسابقه] سالانه‌ی پنیر کبابی سالم شدند و شیرینی‌پزهای وگن دو بار در جشنواره کره و تخم‌مرغ، رقابت کاپ‌کیک‌ها، برنده شده‌اند.
راه‌حل در پیدا کردن جایگزین‌های مناسب (مانند سس سیب یا موز به جای تخم‌مرغ) و یا استفاده از دستور‌العمل‌های بدون محصولات حیوانی است.

دلیل دهم ⏬

▪️بهبود تناسب اندام

اکثر مردم هنگامِ حذف محصولات حیوانی نگران از دست دادن حجم عضلاني هستند؛ اما کاملا برعکس این امر صادق است. هضم گوشت و لبنیات مشکل است، انرژی زیادی از شما می‌گیرد و باعث احساس خستگی می‌شود. انتخاب رژیم غذایی وگان به هیچ وجه مانع رسیدن به اهداف تناسب اندام نمی‌شود و احتمالا انرژی و توانایی شما را افزایش می‌دهد. همانطور که رابرت چیکی، بدنساز وگان، می‌گوید: “اینکه چه ورزشی انجام می‌دهید و سطح عملکرد موردنظرتان چیست، اهمیتی ندارد، شما می‌توانید بهترین تغذیه و مقدار زیادی پروتئین از یک رژیم گیاهی مبتنی بر غذاهای کامل [به‌همراه سبوس] دریافت کنید.”

شما حتی مجبور نیستید پروتئین مصرفی خود را اندازه‌گیری کنید -تمام غذاهای گیاهی حاوی پروتئین هستند و از کیفیت عالی‌ای هم برخوردارند. با مصرف سبزیجات سبز، غلات کامل، حبوبات و آجیل یا دانه‌ها، ۴۰ تا ۵۰ گرم نیازِ روزانه پروتئین (میزانی با حاشیه‌ی امنیت بالا) به راحتی قابل دریافت است. برنج ۸٪، ذرت ۱۱٪، بلغور جو ۱۵٪ و لوبیا ۲۷٪ پروتئین دارند.

با این نوع رژیم غذایی، ساخت توده‌ی عضلانی بدون چربی کاملا ساده‌تر است و شما نیازی به داروهای حجم دهنده و شکل دهنده عضله ندارید. پروتئین گیاهی دارای چربی بسیار کمتری نسبت به محصولات حیوانی است. شما تمام طول سال ورزيده خواهيد بود.

دلیل یازدهم ⏬

▪️گوارش و پوست بهتر

باور کنید یا نه، این دو موضوع واقعا باهم مرتبط‌اند. برای اکثر افراد با پوست مستعد آکنه، لبنیات یکی از بدترین تخطی‌ها است. متأسفانه بسیاری از پزشکان از این موضوع بی اطلاع هستند و تمایل دارند داروها و مواد شیمیایی قوی را به منظور بهبود سلامت پوست، تجویز کنند. هر چند این راز در آنچه می‌خوریم، نهفته است. نشان داده شده است که حذف غذاهای چرب (از جمله تمام محصولات حیوانی، روغن و شاید حتی آجیل و دانه‌ها) باعث کاهش آکنه می‌شود.

با توجه به مقادیر بالای ویتامین‌ها و مواد معدنی، میوه‌ها و سبزیجاتِ غنی از آب می‌توانند باعث افزایش سلامت پوست شما شوند. فیبر آنها به هضم بهتر کمک می‌کند و سموم را از بین می‌برد، که به نوبه خود پوست شما را حتی بیشتر پاک می‌کند. مشکل گوارش احتمالا یکی از ناخوشایندترین حس‌هاست! در اینجا یک راهنمای کامل* در مورد چگونگی حل این مشکل وجود دارد.
*https://nutriciously.com/how-to-get-rid-of-bloating/

دليل دوازدهم⏬

▪️بهتر كردن خلق و خو

هنگامی که محصولات حیوانی را حذف می‌کنید، به طور خودکار از تمام هورمون‌های استرس‌زایی که این حیوانات در مسیر کشتار تولید كرده‌اند، مصون می‌مانید. این امر به‌تنهایی می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر خلق و خوی شما داشته باشد. اما همه‌اش به اينجا ختم نمي‌شود. ما دریافتیم که افرادي که از گیاهان تغذیه می‌کنند، حالات خُلقی سالم‌تری دارند؛ تنش، اضطراب، افسردگی، خشم، خصومت و خستگی کمتر. این موضوع به دلیل سطح بالای آنتی‌اکسیدان‌ها در غذاهای گیاهی، به ویژه میوه ها و سبزیجات است. به خصوص هنگامی‌که با رژیمی کم‌چرب و پروتئین ترکیب شود، ممکن است بر سلامت روان تاثیر مثبت داشته باشد.

غذاهای سالم غنی از کربوهیدرات، از جمله برنج قهوه‌ای، جو دو سر و نان چاودار، به تنظیم سطح سرتونين در مغز کمک می‌کنند. سرتونين برای کنترل خلق و خوی ما مهم است. تحقیقات عصبی گسترده نشان داده‌اند كه رژیم غذایی گیاهی می‌تواند در درمان علائم اضطراب و افسردگی مؤثر باشد.

دليل سيزدهم⏬

▪️صرفه جويي در هزينه ها

رژیم های وگان می توانند بسیار مقرون به صرفه باشند. هنگامی كه رژیم غذایی تان را حول غلات، لوبیاها، حبوبات، آجیل، دانه ها و میوه ها و سبزیجات فصلی متمركز مي كنيد، امكان دارد نيمي از هزینه هاي خوراك ماهانه تان کاهش يابد. بسیاری از این غذاها را می توان به صورت عمده خریداری و برای مدت طولانی ذخیره کرد.
با انتخاب اين نوع رژيم غذائي، در یک روز زمان کمتری بمنظور تهيه خوراك روزانه، نسبت به يك ساندويچ يا چيزبرگر صرف مي كنيد.
گزینه های زیادی برای انتخاب خوراك در وگن از نظر هزينه وجود دارد. اما همه اش این نیست! از آنجایی که رژیم های سالم گیاهی می توانند از بیماری های مزمن جلوگیری كرده و یا حتی آنها را درمان كنند، شما هزينه کمتری برای مراجعه به پزشک و داروها، خواهيد پرداخت.

دليل آخر⏬

دسترسی آسان به محصولات گیاهی فراوان

شايد نمي دانيد اما بسیاری از محصولات موجود در فروشگاه‌ها وگن باشند، محصولاتي مانند شكلات تلخ، پودر كيك وگان، شيريني‌هاي خرمايي (كلمپه)، شير سويا، پنير پيتزاي وگن، و همچنین بعضي از سس ها مانند سس كنجد، سس گوجه فرنگي، سس سير، چاشني سالاد مانند سركه بالزاميك و همچنین خوراكي‌هاي نيمه آماده مانند سمبوسه گياهي و كوكوي سبزي آماده طبخ (بدون تخم مرغ) و موارد ديگر كه در فروشگاه‌ها به فروش مي‌رسند.
تغییرات در روش آشپزی مصرف کنندگان نشان می دهد كه بازار محصولات غير لبنی به سرعت در حال گسترش است و فروش جایگزین‌هاي محصولات حيواني تا سال ۲۰۲۰ به رقم ۵ میلیارد دلار می رسد.

اما نه تنها فروشگاهها این روزها، محصولات با كيفيت و خوش طعم وگان دارند، بلكه رستوران ها نیز غذاهاي گیاهی را در منوي خود افزايش داده اند. چه انتخاب شما، یک فست فود زنجیره ای باشد یا رستوران محلی، غذاهای متنوعي وجود دارد که می توانید این روزها انتخاب کنید و شما را شگفت زده كند.

 

ترجمه : ندا کائیدانی – آرمان آزادنیا